Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?

Oto kilka wskazówek jak wybrać modny, funkcjonalny, a przede wszystkim – bezpieczny dla pleców Twojego pierwszaka tornister.

Twoje dziecko we wrześniu idzie po raz pierwszy do szkoły i nie wiesz, w czym powinno nosić książki? Plecak, tornister, a może płócienny ekologiczny worek? Wszyscy słyszeliśmy smutne historie o przeładowanym programie i kilogramach, dźwiganych codziennie do szkoły. Podpowiadamy, jak wybrać coś, co będzie ładne, a zarazem bezpieczne dla drobnych, nierozwiniętych jeszcze mięśni dziecięcych pleców.

Z pierwszym tornistrem wiąże się zazwyczaj mnóstwo emocji, a potem – wspomnień, które zostają na całe życie. Tymczasem sklepy kuszą mnóstwem opcji i promocji. Aby się w tym nie zgubić, na wstępie jedna najważniejsza kwestia – nie wybieraj najbardziej kolorowego, z najbardziej modnym aktualnie super-bohaterem. A poważniej: spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, zanim zdecydujesz się na zakup.

Co każdy tornister zmieścić powinien?

W przeciętnym plecaku lub tornistrze szkolnym lądują nie tylko podręczniki i zeszyty, ale również cała masa przyborów szkolnych (większość z nich wyląduje w ukochanym piórniku). Do tego prowiant: bidon i drugie śniadanie.

W większości szkół można już część rzeczy (np. przyborów plastycznych, strój na WF) trzymać w szkole. Niestety w praktyce okazuje się, że trzeba je czasami zabrać np. do prania lub donieść brakujące przybory. Dlatego też warto pomyśleć o tornistrze z dwoma wzmocnionymi kieszeniami, który zagwarantuje, że śniadanie nie wymiesza się z pracą domową z matematyki. Warto by tornister uszyty był ze wzmocnionego materiału, dzięki czemu będzie przygotowany na to, że czasem trzeszczy w szwach. Dobrze zaprojektowane i pojemne w środku są tornistry belgijskiej firmy Jeune Premier.

Czy jest dużo prac domowych i książki trzeba zabierać do domu?

Warto wcześniej dowiedzieć się jak będzie wyglądała sytuacja z noszeniem przez dzieci podręczników „do” i „ze” szkoły. Prace domowe bywają zmorą, a gdy trzeba je wykonywać z materiałów podręcznikowych, te same ciężkie książki i zeszyty odbywają wielokrotnie drogę pomiędzy klasą i domem.

Zapytaj więc rodziców uczniów ze starszych klas, jaka jest praktyka. Czy dzieci będą miały miejsce, żeby większość rzeczy zostawiać w szkolnej szafce? To ważna informacja – daje wyobrażenie jak często dziecko będzie miało bardziej zapakowany tornister. Na tej podstawie trzeba wybrać odpowiedni model. Jeśli większość rzeczy zostaje w szkole, możesz zdecydować się na lekki plecak np. ten Super-bohater, bez wzmocnionych pleców, za to miękki. Lekkie i poręczne, ale bez wzmocnionych pleców (a więc raczej dla dzieci dowożonych przez rodziców), są też tornistry Engel.

Jeżeli Twoje dziecko będzie musiało dużo nosić samemu, rozważ tornister na kółkach z wygodną rączką, który zmieści sporo podręczników i przyborów szkolnych.  Niestety taki tornister waży więcej (rączka i konstrukcja z kółkami składają się na co najmniej dodatkowy kilogram). Ten model sprawdzi się, gdy droga do szkoły jest równa. Na dziurawym chodniku staje się dodatkowym obciążeniem. Dlatego najlepiej przetestować na spacerze z dzieckiem, czy takie rozwiązanie mu odpowiada.

Jak wytrzymały powinien być tornister?

Istotna jest wytrzymałość i jakość materiałów, z których tornister wykonano. Przede wszystkim dlatego, żeby nie trzeba było kupować nowego już w połowie roku (znamy takie przypadki). Wystrzępione sztuczne tworzywa niestety nie wyglądają też  estetycznie. Wymiana kolorowego plecaka co rok / pół roku to także działanie antyekologiczne. Pamiętajmy o tym – warto kupić coś, co przetrwa lata.

Wszystkie pozycje z naszej oferty mają zmywalne powierzchnie. Rodzice już po pierwszych tygodniach  doceniają, że tornister jest łatwy do czyszczenia, nie nasiąka wodą i dobrze znosi delikatne środki chemiczne.

Chcąc chronić malutkie plecy naszych dzieci powinniśmy wybierać modele modele z lekkiego materiału, ale z dodatkowo wzmocnionym spodem.

Warto zwrócić uwagę na modele:

Tornister Caramel & Cie Biały Wilk

Tornister Szkolny Rekiny

Klasyczny tornister Wisienki

Tornistry – co doradzają lekarze i fizjoterapeuci?

Fizjoterapeuci od lat biją na alarm – nasze pociechy noszą do szkoły coraz więcej, co fatalnie wpływa na prawidłową postawę. Dlatego trzeba pamiętać, że wagowo – tornister z obciążeniem nie powinien przekraczać około 10 % wagi dziecka (co jest trudne do spełnienia w naszych warunkach). Pikowany tył, grube ramiączka z podściółką – na pewno da nieco komfortu ramionom (nie ma nic gorszego, niż cienkie i wbijające się w skórę paski). BARDZO WAŻNE jest, żeby pasek być regulowany, tak aby zapewnić optymalne dopasowanie do wzrostu dziecka (oraz zmieniać go, gdy nasz maluch będzie rósł).

Na koniec porada praktyczna, wynikająca z osobistego doświadczenia wszystkich osób pracujących w sklepie MójTornister. Pierwsza klasa to wystarczający stres dla naszych dzieci. Dlatego warto, aby świeżo upieczony uczeń miał ze sobą coś swojego, coś co lubi, z czym się identyfikuje i co choć trochę go wyróżnia. Dlatego warto kupować tornister wspólnie z dzieckiem.  Pokażmy mu dostępne wzory i kolory. Zapytajmy je o preferencje oraz – nie dziwmy się, jeśli zapała miłością do modelu, który z naszej perspektywy wydaje się hmmmm… dziwaczny.

Powodzenia wszystkim pierwszakom i ich rodzicom!